Boswachtersblog: Hondenhaar en kattenhaar

20 maart 2025

Er wordt heel wat afgekamd door eigenaren van honden en katten. Veel mensen laten de haren in de tuin of in de natuur liggen, waar ze bij bosjes verzameld worden door vogels die er hun nesten mee bekleden. Dat is heel lief bedoeld natuurlijk, maar wist je dat dit schadelijk kan zijn voor de jonge vogels? 

Uit onderzoek van de Wageningen Universiteit blijkt dat honden en katten stoffen uit diergeneesmiddelen en anti-vlooienmiddel overbrengen naar de directe omgeving door te zwemmen, te plassen of via weggegooide haren na vachtverzorging. ‘Besmette’ honden- en kattenharen komen ook in vogelnesten terecht, wat mogelijk gevolgen heeft voor pasgeboren kuikens die nog niet door een verenkleed zijn beschermd. Uitgekamde haren horen daarom thuis in de restcontainer en niet in de tuin of in de natuur.

Lees hier in welke gebieden honden welkom zijn.

Tekst en beeld: Eveline Blok, boswachter Natuurmonumenten

Bericht delen

Laatste nieuws

Nationaal Park Zuid-Kennemerland is een van de meest afwisselende duingebieden van Nederland. Die variatie maakt het gebied uniek: zeldzame planten en dieren voelen zich hier thuis, van het duinviooltje tot de aardbeivlinder. Om de duinen gezond te houden, zijn maatregelen nodig.

Lees meer
Lees meer over Begin 2026 volgende fase duinherstel Duin en Kruidberg

Op 1 december 2025 is het hek dat op natuurbrug Zandpoort stond verwijderd. Ecoduct Zandpoort is een van de drie natuurbruggen in Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De Zandpoort verbindt de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD) met Nationaal Park Zuid-Kennemerland.

Lees meer
Lees meer over Persbericht: Hek van natuurbrug Zandpoort verwijderd

De Oosterplas is een geliefde plek om te genieten van de natuur. Maar bij mooi weer staan er vaak veel fietsen op de toegangsweg. Dat is onveilig, omdat de hulpdiensten er daardoor niet door kunnen. Gemeente, brandweer en PWN werken samen aan een veiligere situatie. De werkzaamheden zijn dit najaar gestart en voor 1 maart 2026 afgerond.

Lees meer
Lees meer over Werkzaamheden toegangsweg Oosterplas