Van grasstrook naar bloemenparadijs: samen planten aan de IKEA Duintuin

7 oktober 2026

Een zonnige dag met een groen doel 

De timing is perfect. Terwijl de zon uitbundig schijnt boven IKEA Haarlem, staat voor morgen regen op de planning. Precies wat de honderden planten en duizenden zaadjes nodig hebben om goed van start te gaan. Vandaag is een bijzondere dag. 20 medewerkers van IKEA hebben met hulp vanuit Nationaal Park Zuid-Kennemerland planten een grote Duintuin van 350m2 aangelegd naast het Zweedse woonwarenhuis.  

Op de nog kale strook naast het parkeerterrein heerst al vroeg bedrijvigheid. Onder begeleiding van Duintuincoach Sylvia Avontuur, zijn medewerkers van Nationaal Park Zuid-Kennemerland, IVN Natuureducatie, Natuurmonumenten, Provincie Noord-Holland, Thijsse’s Hof en IKEA Haarlem druk bezig met de voorbereidingen. Duintuinplanten staan klaar, het gereedschap ligt uitgestald en het grote Duintuinbord heeft alvast een prominente plek gekregen. De beachflags van Duintuinen en het Nationaal Park wapperen vrolijk in de wind. Alles staat klaar voor een bijzondere plantdag.

Niet veel later arriveren de hoofdrolspelers van de dag: zo’n twintig IKEA-medewerkers, herkenbaar aan hun blauw-gele outfit en zichtbaar klaar om de handen uit de mouwen te steken. Koffie, thee, bananen en wat lekkers staan al klaar. De sfeer zit er meteen goed in.

Een stukje Nationaal Park naast de IKEA

Na het welkomstwoord van Gwen Pellinkhof, projectleider Duintuinen en coördinator communicatie en educatie bij Nationaal Park Zuid-Kennemerland, krijgen de deelnemers uitleg over het bijzondere concept achter de Duintuin. “Natuur houdt zich niet aan de grenzen van het Nationaal Park,” vertelt Gwen. “Door te kiezen voor inheemse planten die van nature in het Nationaal Park voorkomen, creëren we waardevolle groene verbindingen die het leefgebied van dieren, insecten en planten vergroten.”
Daarna neemt Duintuincoach Sylvia Avontuur het woord. Zij ontwierp de Duintuin, en geeft instructies over het aanplanten. Een Duintuin is geïnspireerd op het natuurlijke landschap van Nationaal Park Zuid-Kennemerland. Hier groeien planten die van nature thuishoren in het duingebied, zoals koningskaars, slangenkruid en korenbloem. Daarmee ontstaat niet alleen een kleurrijke tuin, maar ook een waardevol leefgebied voor vlinders, wilde bijen, vogels en andere dieren.

Scheppen, planten en veel gezelligheid

Met handschoenen aan en scheppen in de hand gaat iedereen aan de slag. Het beplantingsplan wordt aandachtig bestudeerd. Welke planten horen waar? Hoeveel ruimte krijgen de struiken? En waar komen straks de bloemenvelden?

Voorzichtig worden de planten uit hun potten gehaald, krijgen eerst een badje in een emmer water en verdwijnen daarna in de grond. In totaal worden 120 struiken en heesters en ongeveer 300 vaste planten geplant. Daarna volgt een blauw-geel bloemenmengsel dat over de vakken wordt uitgezaaid. Tussen het planten door wordt volop gelachen, gekletst en samengewerkt. Onder het toeziend oog van Sylvia staan de vakken binnen korte tijd vol jonge planten.

“Dit was echt teamwork, en wat ging het snel! Zo mooi om iedereen zo lekker bezig te zien,” zegt Sylvia terwijl ze van groep naar groep loopt om advies te geven. Ook Sterre, visual merchandiser bij IKEA, geniet zichtbaar van de dag. “Ik vind het een supermooi initiatief en het is heerlijk om hier buiten bezig te zijn. Het voelt een beetje alsof ik pauze heb,” zegt ze lachend. “Thuis werk ik ook graag in de tuin en proberen we zo veel mogelijk ruimte te geven aan de beestjes.”

Drie zones vol leven 

De nieuwe Duintuin is slim ingericht. Het terrein bestaat uit verschillende zones, elk met een eigen functie voor de natuur. In de nectarzone bloeien straks blauw- en geelbloeiende soorten die vlinders en andere bestuivers aantrekken. Daarnaast zijn er waardplanten geplant. Dat zijn planten waarop vlinders hun eitjes leggen en waarvan rupsen leven. Zonder die waardplanten zouden veel vlindersoorten hier niet kunnen overleven.

“Deze Duintuin is uniek, omdat hij helemaal is omgeven door asfalt,” vertelt Sylvia. “Hoe mooi is het dat hier nu een verlengstuk van het Nationaal Park is ontstaan en er zoveel biodiversiteit bijkomt?”

Natuur dichter bij de medewerkers

Voor IKEA Haarlem gaat de Duintuin over meer dan biodiversiteit alleen. “Met deze Duintuin kunnen we de natuur dichter bij onze medewerkers brengen,” vertelt Maron van der Krieken, Country Sustainability Manager bij IKEA Nederland. “We werken allemaal binnen in de winkel of op kantoor. Nu hebben we er een stuk natuur bij waar iedereen dagelijks langsloopt en van kan genieten.”

Ze lacht wanneer ze vertelt hoe snel collega’s zich aanmeldden. “Toen we een oproep plaatsten op onze interne chat, hadden we binnen drie minuten genoeg collega’s die wilden helpen. Dit was eerst gras. Straks staat het hier vol met inheemse planten en halen we het Nationaal Park letterlijk een stukje dichterbij.”

Ook deelnemer Tycho geniet van de dag. “Ik zit veel op kantoor, dus het is heerlijk om buiten bezig te zijn. En ik vind het mooi dat we hieraan bijdragen en niet alleen met sales bezig zijn. Over een tijdje werk ik bij een ander filiaal, maar als ik hier straks met de trein langsrijd, ben ik trots als ik deze Duintuin zie liggen.”

Het moment van de waarheid

Als alle planten in de grond zitten, de zaadjes zijn gezaaid en de laatste gieters water zijn leeggegoten, is het tijd voor een feestelijk moment. Iedereen verzamelt zich rond het afgedekte informatiebord. Er wordt afgeteld. Drie, twee, één… Onder groot applaus verdwijnt het doek en wordt het bord officieel onthuld door vertegenwoordigers van IKEA, Nationaal Park Zuid-Kennemerland en Natuurmonumenten. Daarna worden de alcoholvrije bubbels ingeschonken en wordt geproost op de samenwerking.

 

Een vlinder als eerste bezoeker

Als de laatste spullen worden opgeruimd, volgt een onverwacht cadeautje. Een vlinder strijkt neer tussen de zojuist geplante soorten. Alsof de natuur alvast haar goedkeuring komt geven.

Voorlopig oogt de Duintuin nog bescheiden. De planten moeten nog aanslaan en de zaden moeten nog ontkiemen. Maar in het voorjaar ziet deze plek er heel anders uit. Dan kleuren koningskaars, slangenkruid en korenbloemen het terrein blauw, geel en paars en zoemt het van de insecten. Een stukje Nationaal Park Zuid-Kennemerland, midden tussen het asfalt.
Wie weet is dit hier pas het begin. Want als één grasstrook naast een woonwarenhuis al zoveel natuur kan opleveren, hoeveel mogelijkheden liggen er dan nog meer te wachten? “Iedere vierkante meter groen telt.”

Tekst en Beeld: Mathilde Lawalata

Bericht delen

Laatste nieuws

Op donderdag 8 oktober heeft VivCourt een nieuwe vrijetijdsrolstoel, een Hippocampe, aan Bezoekerscentrum De Kennemerduinen geschonken. Met deze rolstoel is Nationaal Park Zuid-Kennemerland nóg toegankelijker voor bezoekers met een fysieke beperking.

Lees meer
Lees meer over Donatie vrijetijdsrolstoel Hippocampe door VivCourt

Woensdag 7 oktober 2026 hebben 20 medewerkers van IKEA met hulp vanuit Nationaal Park Zuid-Kennemerland 350 m² gras een groene metamorfose gegeven vol lokale gifvrije planten die ook in het Nationaal Park groeien.

Lees meer
Lees meer over IKEA Haarlem legt 350 m² duintuin aan